טיפולים נוספים בקליניקה

בעיות רפואיות

דיקור יבש

דיקור יבש (או דיקור מערבי) היא שיטת טיפול באמצעות דיקור מחטים, העובדת בצורה קצת שונה מהדיקור הקלאסי שמקורו במזרח. בדיקור יבש נתמקד בביצוע הטיפול בנקודות טריגר פוינט (נקודות כאב). הדיקור היבש הוא כלי פופולארי גם בקרב פיזיותרפיסטיים ונמצא יעיל במחקרים שונים שנעשו על יעילות השיטה.

מה זה דיקור יבש?

דיקור יבש, או דיקור מערבי, הוא שיטת טיפול באמצעות דיקור מחטים, העובדת בצורה קצת שונה מהדיקור המזרחי הקלאסי. בשיטה המערבית, במקום לדקור בנקודות הצ'י (האנרגיה) לאורך המרידיאנים – החדרת המחטים נעשית בנקודות הטריגר פוינטס, (נקודות מעוררות כאב) לזמן קצר יחסית וכשהיא מלווה בעיסוי.

תוצאות הפעולה נחשבות למהירות יותר ובעלות תועלות פיזיותרפיות, כמו הפחתה בכאב, הגדלת טווח תנועה וכדומה.

מדובר בכלי טיפולי שנמצא בשימוש על ידי פיזיותרפיסטים ומאושר על פי חוק. הדיקור נועד עבור הפחתת כאב, שיפור תנועה ומוגבלות תנועתית. דיקור יבש חודר דרך העור ישירות אל הנקודות הרלוונטיות בשריר ללא שימוש בחומרים או תרופות. הדיקור היבש עוזר ליכולת של השריר להתארך ולהתקצר באופן פיזיולוגי באמצעות שחרור נקודות טריגר.

כיצד מתבצע דיקור יבש?

דיקור יבש כולל החדרת מחט דקיקה וסטרילית המלווה בדקירה קלה, אך התחושה הזו לא אמורה להישאר יותר ממספר שניות. קיימת האפשרות שהחדרת המחט תגרום לכיווץ קל של השריר. הדיקור מתבצע בנקודות הטריגר פוינט הגורמות לשרירים מכווצים, לכאבים מקומיים ולהקרנה של כאבים לאזורים מרוחקים. הדיקור מביא להפעלה מחודשת של השריר על ידי שיפור זרימת הדם, שחרור העצב הגורם לכאבי השרירים ולהחזרה של טווחי התנועה המקוריים.

לאחר הטיפול, בהתאם להחלטת המטפל, אפשר לשלב טכניקות נוספות לשיקום השריר כמו עיסוי רקמות עמוק, מתיחות פאסיביות ואקטיביות ועוד.
קימות מספר טכניקות וגישות טיפול של דיקור יבש בהתאם לצורך המטופל- דקירה והשארת המחט בנקודה ל-10-30 דקות, דיקור בנקודות הסובבות את השריר, דיקור והוצאת המחט מידית.

היתרונות של דיקור מערבי יבש

במהלך הטיפול השריר נדקר בעזרת מחטים אשר מטרתם להפיג את הכאב. לשיטה זאת יתרונות רבים ביניהם:

  • היתרון הראשון של שיטת טיפול זאת קשור כבר בשמה. דיקור יבש נקרא כך כיוון שהוא לא מחדיר אל תוך הגוף שום חומר והוא נעשה בעזרת מחטים בלבד.
  • המחטים חודרים אל עומק השריר, שלא כמו בדיקור סיני, ומפרקים את "הקשרים" בסיבי השריר מה שלמעשה גורם לכאב ובכך גורמים להקלה משמעותית בעוצמתו.
    הפעולה נעשית על ידי פיזיותרפיסטים מקצועיים המכירים כל שריר ושריר ולכן היא מאוד ממוקדת וקצרה.
  • דיקור מערבי יבש עוזר לשפר את טווח התנועה של השריר על ידי הפיכתו לגמיש יותר.
  • בנוסף לעבודה על השרירי עצמו טיפול זה גורם לעלייה בזרימת הדם באזור המטופל.
  • הדיקור מתאים לכל אזור בגוף ולכל שריר בו אתם מרגישים כאב.

בחירת מטפל בדיקור יבש

יש לזכור שקיימת חשיבות להתאים את הכלי הטיפולי לאבחנה ולמטרת הטיפול. זאת אומרת, במידה והכאב אכן נובע מכאב שרירי בטריגר פוינטס, ניתן לשקול לשלב דיקור יבש כחלק מהכלים הטיפולים וניתן לשלב בנוסף מתיחות. כמו בכל טיפול יש התאמה מלאה לצרכי המטופל על פי הבעיה אותה הוא מציג ואבחון והערכת המטפל על פי מצב גופו. הטיפול מתבצע בשכיבה על מיטת טיפולים במנח במנח בטן, גב או צד על פי הצורך. הכאב מהדקירה עלול להיות מורגש למשך מספר שניות והוא תלוי במיקום וברגישות המקום והמטופל.

בסיום הדיקור גוף המטופל מכוסה בסדין והמטופל נשאר עם המחטים למשך כ 15-45 דקות עד להוצאתם בסיום הטיפול. בגלל אופי הטיפול שהוא יחסית פולשני, חשוב לבחור במטפל בעל נסיון ותעודות בתחום הטיפול הנ"ל

למי מתאים טיפול בדיקור יבש

דיקור יבש מתאים לטיפול כמעט לכל אדם הסובל מכאבים הקשורים לשריר או שלד. טיפולי דיקור יבש מתאימים לסובלים מפגיעות ספורט, ממתיחת שרירים, מכאבים כתוצאה מתנוחה לא נכונה, כאבים אורתופדיים, כאבי צוואר ושכמות.

הקלה בתחושת הכאב מורגשת לאחר סדרה קצרה בלבד של טיפולים, ולפעמים אף מיד לאחר הטיפול הראשון. טכניקת הדיקור היבש נחשבת לבטוחה. לאחר הטיפול יכולה להופיע רגישות קלה מקומית או הופעתם של שטפי דם קלים. התופעות אמורות לחלוף תוך 24-48 שעות מהטיפול

האם יש הגבלות לפני ואחרי הטיפול?

מומלץ לא לאכול ארוחה גדולה לפני הגעה לטיפול ולאחריו מומלץ לא להיחשף לקור ולהקל על הגוף בשעות הבאות מבחינה פיזית. למרות שהדרישות לפני ואחרי הטיפול אינם גדולות הן חיוניות לתהליך השיפור מפגישה לפגישה.